Dotaz 866

3. února 2014 Bohdana Marečková:

Dobrý den, synovi je 17 let o už 12 let se léčí na astma bronchiale. Poslední dva roky se mu výrazně zvyšuje hodnota IgE, je kolem 8500, bohužel nevím v jakých jednotkách. kožní testy na různé alergeny jsou negativní, negativní je Mycoplasma, Chlamydie, černý kašel. Nemohlo by se prosím jednat o nějakou potravinovou alergie, má časté zažívací problémy, zvracení, nevolnost, průjem. Každou chvilku si ztěžuje na bolest břicha. Kožní testy na alergie jsou negativní, tak z čeho se pořád zvyšuje hodnota IgE i přesto, že bere antihistaminika. Jeho léčba na astma Flutiform 5/125 2-0-2, Aerius 0-0-1, Erdomed 1-0-1-0, Levopront 0-0-20-20, Avamys 1-0-1. Toto bere měsíc a příští týden kontrola.Před tím asi 6 let užíval Foradil 1-0-1, Miflonid 400 1-0-1, antihistainikum. Děkuji Marečková.

3. února 2014 Odpověď:

Dobrý den,
Vaše otázka má několik poloh, přesto o synovi vím velmi málo. Předně, zda je astma pod kontrolou ? Změna léčby by mohla svědčit o opaku, ale nevím.
Dále, zda byly vyšetřeny potravinové alergeny, ať již kožními testy nebo z krve ?
A také je velmi podstatně, zda zažívací obtíže trvají týden, měsíc, rok či dokonce déle.
K vašim otázkám:
1.) vysoká hladina celkového IgE (8500) ještě nemusí překvapivě nic znamenat
2.) braní antihistaminik a případné změny hladin celkových IgE nemají spolu opravdu NIC společného
3.) Váš syn nemá žádný pozitivní konkrétní alergen (kožní otestování), tak proč spojovat jeho trávicí obtíže s potravinovou alergií ? Existuje řada pravděpodobnějších žaludečně-střevních onemocnění, než je právě alergie
4.) preparáty Erdomed a Levopront nepatří do portfolia dlouhodobé a do jisté míry ani krátkodobé léčby astmatu
5.) dlouhodobější trávicí stesky si zaslouží přednostně vyšetření specialistou - gastroenterologem. Mimo jiné existují onemocnění primárně postihující jen trávicí trakt, u kterých může stoupat IgE a o alergii přitom nejde (např.: nespecifické střevní záněty).
Závěrem: méně se soustředit na alergie, více pátrat směrem trávicí trakt
martin fuchs