Dotaz 884

22. dubna 2014 Lenka:

Dobrý den, chtěla bych poprosit o Váš názor. Syn narozen v 37 tt, nyní 15 měsíců. ve 14 dnech první bronchopneumonie (rtg), s antibiotiky poslán z pohotovosti domů. Za 3 dny pediatrem odeslán na hospitalizaci - saturace kyslíku 75 prc. Další bronchopneumonie v 6 měsících (červen), tuto zimu 3 bronchopneumonie, po cca 1,5 měsíci. (ty další i přes sumetrolim) (jedna spojena se zánětem středního ucha, crp 188, druhá infekt spojen adenoviry a rotaviry a crp 115, třetí léčena doma. Nasazen sumetrolim, Ventolín a Ecobec. Po měsíci vdechů rtg:peribronchiální změny mírně zmenšeny, přetrvávají v okolí hilu, v pravo až splývavé zastínění. více v levo vzdušnost plicní mírně zvýšena. Stín srdeční hraniční velikosti.
Dotaz zní, zda se může jednat o astma, a co může znamenat hraniční velikost srdečního stínu. Syn nyní 15 měsíců, na poslech dobrý. Ze strany otce rodinná zátěž (alergie pylová i potravinová, atopický ekzém) děkuji moc za Váš čas a názor.

22. dubna 2014 Odpověď:

Dobrý den, takový průběh není pro astma typický. Bylo by jistě vhodné podrobnější vyšetření včetně imunologie, chloridů v potu, pohyblivosti řasinek apod. Zátěž v rodině jistě nevylučuje riziko vzniku astmatu, ale to se spíše projeví pískoty a dušností, než jen zápaly plic. Hraniční velikostí srdečního stínu bych se nezabýval, neboť velikost srdce na RTG záleží hodně i na poloze a dechové fázi při provedení snímku.