Dotaz 885

23. dubna 2014 Renata Hodačová:

Dobrý den,syn 7 let,trpí atop.ekzémem,jen ruce a okolo očí.Nyní na to užívá lék Montelukast Actavis 5mg a aerius 2,5 mg ráno a večer.Tuto kombinaci užívá cca 7 týdnů.Ekzém na rukou zcela zmizel.
Lékař dle výsledků krve diagnostikoval alergii na mléko resp. kasein.Máme zcela vyloučit mléko,ale sýry a jogurty občas může.Vysledky jsou IgE celkové 372,AB/Kasein IgA 4,02 a IgG 35,80.
Dále výsledky alergie na pyly nad 100.
Nemá rýmu,kašel,nic jen ten ekzem.
Má tedy souvislost alergie na kasein s jeho ekzemem.Co by se stalo kdyby dál pil mléko a je možná nějaká náhrda mléka třeba kojenecké nějaké pro alergiky na kasein apod?
Moc děkuji.

23. dubna 2014 Odpověď:

Dobrý den,
pokud je jednáno podle výsledků "AB/Kasein IgA 4,02 a IgG 35,80", pak o žádnou pravou alergii na kasein rozhodně nejde. Protilátky typu IgG (imunoglobulin G) a IgA (imunoglobulin A) nejsou pro diagnózu jakékoli alergie specifické a tak ani přínosné. Senzibilizován, tj. imunologicky přecitlivělý, je Váš syn pouze na pyly - zde musí jít ale nepochybně o ten jediný správný specifický izotyp protilátek, tedy o IgE.
Poznámka na okraj: dieta při pravé alergii by měla být důsledná, nepřipouští se, že "něco málo může".
Takže dle mého váš syn žádnou eliminační dietu bez kaseinu, ať již s náhradou či bez ní, držet nemusí. Ekzém je multifaktoriálního původu, čím starší dítě, tím méně hrají roli potraviny a tím více jiné faktory (stres, infekce, chemie, fyzikální spouštěči, vzdušné alergeny). Klíčová je a bude péče specialistou na kůži (dermatologem), tedy péče lokální, nikoli dietní.
PS: v budoucnu lze očekávat nástup sezónní alergie (oči, nos, ba i zhoršování ekzému) a to časově dle typu pylů, ke kterým je syn přecitlivělý.
martin fuchs