Dotaz 953

11. srpna 2015 Zuzana:

Dobrý den,prosím o radu. Jak se určuje závažnost astmatu? Jak se odliší lehké astma od středně těžkého? Mám žádost o invalidní důchod, již přidělen status osoba zdravotně znevýhodněná na oboustrannou středně těžkou nedoslýchavost. Ztráta pracovní schopnosti 20 %. O jaké vyšetření bych měla požádat alergologa? Pro mě je to dost podstatné-invalidní důchod zamítnut, budu podávat námitku. Mám psané ve zprávě perzistující lehké průduškové astma. Měla jsem léčbu 2/denně Pulmicort 200, Flonidan1/denně, Rhinocort 2/denně, pohotovostně Ventolin. Feno 33% navrženo v období plísní bude léčba nedostačující- navržen Symbicort. Jsem alergik na směs venkovních a vnitřní plísně, směs trav. Nyní nově zjištěn jícen GERd- patol. reflux, kyselé a vysoké refluxy 51% do Z2 v 15 cm, smíšené, max. ve stoje. Závěr: GERd v popředí bohatá jícnová, ale především mimojícnová symptomatologie ( astma, sinusitidy, sucho v ústech, pocit dysfagie, pálení jazyka....,k maximální antirefluxní léčbě, Nolpaza 40 mg 2/1, navíc Itoprid 50 mgn3/1.Dle stavu a obtíží operativní řešení laparofundoplikace. Jsem narozená v 31. týdnu z jednovaj. dvojčat. Nyní mám léčbu 3/denně Pulmicort 200- po doužívání změna, 2/ denně Desloratadine,2 / denně Rhinocort. Jsem alergik od14 let, zatím mi žádný alergolog nevzal krevní testy. Na jaké krevní testy z imunologie mám nárok? Celé zimní období virózy, v rodině máme sarkodióźu. Mám potíže se zadýcháváním. Jaký je rozdíl v diagnóze perzistující lehké průduškové astma- spirometricky mírná obstrukční ventilační porucha? Další obtíže migrény, skolióza hrudníku, páteř s omezenou pohyblivostí.Děkuji za odpověď

11. srpna 2015 Odpověď:

Vážená paní,

astma se klasifikuje podle úrovně kontroly nad astmatem na 3 stupně (astma pod plnou, částečnou a nedostatečnou kontrolou) a podle tíže na 5 stupňů. Klasifikace astmatu podle tíže se odvíjí od složení a dávek léků (antiastmatik).

Pokud máte na spirometrickém vyšetření (funkce plic) lehkou obstrukční ventilační poruchu, tak nemůžete mít astma pod plnou kontrolou. Pokud denně užíváte 600 ug Pulmicortu, nebo jste místo toto léčena Symbicortem, tak máte minimálně středně těžké astma. Důležité je také, kolik máte za posledních 12 měsíců exacerbací (vzplanutí astmatu) a jak jsou těžké. Hlavně, zda je nutno při exacerbacích podávat kortikosteroidy v tabletách či nitrožilně.

GERD obecně zhoršuje průběh astmatu.

Stanovení stupně invalidity je zcela v rukou lékařů sociálního zabezpečení, kteří se řídí vyhláškou č. 359/2009 Sb., která astma dělí do skupin 3a-3d. Ve vyhlášce není zařazeno žádné ryze alergologické hledisko.

Doporučuji, abyste si u svého ošetřujícího specialisty nechala provést novou spirometrii + bronchodilatační test (před spirometrií 6 hodin nevdechujte Ventolin) a požádala o nové zhodnocení úrovně kontroly a tíže astmatu. Takže vaše konečná diagnóza může mít např. tuto podobu: Středně těžké perzistující astma pod částečnou kontrolou. K odvolání je vše nutno doložit.

S pozdravem.
Prim. MUDr. Viktor Kašák