Dotaz 983

21. září 2016 Markéta:

Dobrý den, potřebovala bych se poradit (no spíše ujistit, že jdeme správným směrem). Syn nástupem do školky (ve 3 letech) začal klasicky marodit asi jako každé dítě. Opakovaně se mu vracel zánět horních cest dýchacích a když se to opravdu táhlo zhruba 4 měsíce, byl odeslán na alergologii. Tam dostal Aerius a Singulair 4. Bylo mi řečeno, že syn má stažené průdušky, vyšel mu pozitivní test na roztoče. Singulair pak bral do 7-let. Vždy jen sezónně. Každý rok začínal od října mít suchý kašel (ale nikdy žádné záchvaty), nasadili jsme Singulair (teď poslední rok Singulair 5) a zhruba v únoru začali vysazovat. Přes léto neměl nikdy žádné dýchací potíže. Nyní na kontrole na alergologii nám bylo řečeno (bude mu teď 8 let), že podle Spinometrie má trochu průdušky stažené, ale nemocný není ani já na něm nepozoruji žádné známky dušnosti nebo záchvatů.... Místo Singulairu mu paní doktorka nasadila Seretide Diskus 50/100 2x denně vdechnout (váhu má 26 kg).
Já paní doktorce věřím, ale potřebuji se ujistit, že je to opravdu "nutné". Z mého pohledu je zdráv, takže ten "inhalátor" je pro mě takový "odstrašující".
Děkuji moc a odpověď

21. září 2016 Odpověď:

Dobrý den, paní doktorka se zřejmě rozhodovala podle výsledku spirometrie. Pokud je horší, může být jistě indikace správná. Bude dobré ověřit, zda se při léčbě skutečně významně zlepšila a podle toho pak event. řídit další léčbu.