Dotaz 999

2. března 2017 Andrea:

Dobrý den, předevčírem a včera jsem snědla mandarinku. Asi po hodině jsem v prvním případě měla pocit ucpaného nosu a šimrání na patře, podobné jako pylová alergie, ale včera po opět asi hodině mi začalo nejprve svědit na prsou, objevila se na jednom místě, ale ne moc velkém, asi jako dlaň vyrážka, která mokvala a bylo to oteklé, svědivá až pálivá a kašel s mírnou dušností a později ještě opět pocit ucpaného nosu. Reakce byla mírná, přešlo to asi do půl hodiny samo, ale pak ještě doznívala v podobě nepříjemného pocitu v ústech, divný pocit na jazyku a takové svědění kolem úst a svědění nohou. Celé to nebylo nijak prudké, ale ty projevy byly horší než po tom předchozím požití. Mandarinky miluji a jiný druh, zakoupený jinde jsem snesla. Nerada bych se jich zbavovala úplně, mám se obávat do budoucna nějakých větších reakcí nebo reakcí i na jiný druh, nemůže to být třeba postřikem a co by v tomto případě pomohlo, jestli omýt mandarinku, ale postřik je i ve slupce nebo opláchnout celé ovoce po oloupání? Na závěr ještě připíšu poznámku, že trpím intolerancí na laktozu. Jsem lehký astmatik a v brzkém jaře mívám potíže, což už je vlastně teď. Moc děkuji za odpověď.

2. března 2017 Odpověď:

Dobrý den.
Popisované obtíže jsou asi skutečně alergickou reakcí.
Alergie na mandarinku ale není u nás obvyklá, vlastně celkem vzácná. Proto si myslím, že vámi udávané obtíže by nemusely být způsobeny mandarinkou.
Shrneme si to. Jste alergička na stromy, pravděpodobně břízu (kvete koncem března a celý duben) a tato alergie se vyznačuje poměrně častou zkříženou reaktivitou s rostlinnými potravinami - s českým ovocem, českými ořechy a mrkví.
Mandarinka mezi potraviny této zkřížené reaktivity ale rozhodně nepatří. Buď jde o opravdu o novou alergii (jak už jsem řekl dosti vzácnou), nebo s mandarinkou jíte něco z jmenovaných potravin. A jarní sezónou se to vše aktivovalo.
Vámi navrhované opatření nemají smysl (ovoce omýt a pod.). Přednostně bych začal ověřením, zda je to opravdu mandarinka a ne něco jiného nebo i něco jiného. To vyžaduje alergologa, kožní testy (včetně otestování citrusů v podobě, jak je konzumujete) i krevní náběry.
MUDr. Martin Fuchs