Dotaz

15. dubna 2021 S.:

Dobrý den,

již dva měsíce mě trápí suchý dráždivý kašel, který se nelepší s žádnými nasazenými léky (Tussical, Sinecod, Stop Tussin). Pokaždé mě samozřejmě rozdráždí prach ze sena (jezdím na koni, takže prachu se jen tak nevyhnu). Do toho všeho mám takovou podivnou táhlou rýmu, která taktéž "nereaguje" na žádnou léčbu a neustále ztížené polykání, jako bych měla knedlík v krku.

Jako malá jsem trpěla astmatem, ale na myšlenku, že by můj současný kašel s tím mohl souviset mě přivedla omylem až lékárnice. Nicméně, když jsem žádala už na začátku tohoto kašlacího období svou doktorku o radu, jaký lék nasadit, aby kašel přešel (tehdy už to byl měsíc, co jsem kašel měla), tak mi řekla, že nejdřív přinesu negativní test na covid, a pak mě vyšetří. Jenže já covid nemám a nepotřebuji na to test, ale prostě z logiky věci - žádné příznaky nemám a především se nikdo nenakazil. Přítel, který se mnou sdílí jednu domácnost a s prominutím i tělní tekutiny se ničím, absolutně ničím nenakazil. Rodina, kterou vídáme neustále taktéž ne a lidé ve stáji taktéž ne.

Nevím v podstatě, na koho se s podezřením na astma obrátit, protože je mi jasné, že když se obrátím na svou doktorku, tak to dopadne stejně.

22. dubna 2021 Odpověď:

Dobrý den,
Vaše potíže mohou být příznakem astmatu, nicméně bez vyšetření se to diagnostikovat nedá. Mělo by být provedeno spirometrické vyšetření k posouzení funkce plic, jistě by bylo vhodné i vyšetření alergologem (ten je obvykle schopen provést i spirometrii). K těmto vyšetření Vám může dát praktický lékař doporučení.
Bohužel test na COVID je nyní obvyklou podmínku vyšetření, i když většinou hlavně k hospitalizaci, k ambulantnímu vyšetření požadován nebývá. Pokud jej praktická lékařka požaduje, jistě tomu lze celkem snadno vyhovět, dostupnost testů je dobrá. Vaše argumenty sice možná logiku mají, ale ověření negativity tím, že jste nikoho nenakazila, bohužel neobstojí a nemá žádný právní podklad.
Dr. Pohunek