Dotaz

10. června 2021 M.:

Dobrý den, před 3 lety jsem dostal akutní zánět průdušek z prachu/při demolici stavby/ a ještě jsem bývalý kuřák/ je mi 48 let/ a od mala alergik. Za nějakou dobu cca. 3 měsíce jsem začal vykašlávat malý hlen každý den a cítil jsem takový nepokoj v krku a na průdušnici. Denně se mi z nosu spustila rýma.V loni v létě 2020 se mi spustila velká vodnatá rýma, která mi potom sedla na průdušky. Nepřestávalo to tak jsem navštívil plic. lékaře a ten mi nasadil Symbicort 200/ 1-0-1/. Rýma a vykašlávaní z 95% se zastavila. Mám problém jen ráno kdy vykašlu 2-3 malé hleny, které jsou průhledné až trochu šedivé. Léčba trvá již přes půl roku a půjdu na kontrolu. Myslíte, že hleny se můžou zastavit doktor si myslí že jsem astmatik. Já nevím jestli to není s kombinací chron. bronchitídy. Spirometrii mám v pořádku a FENO jsem měl při začátku letního záchvatu 35. Obtěžuje mě ranní vykašlávaní. Čím je to způsobeno. Může to odeznít? Myslíte, že se to dá zastavit léčbou, nebo to chce více času? Jaká je zkušenost od jiných pacientů. Děkuji za odpověď a vysvětlení nemoci?Mohl bych navštívit specializovanou ordinaci, která se tím zabývá?

10. června 2021 Odpověď:

Dobrý den, máte-li normální spirometrii a nemáte-li jinak žádné dechové potíže, je otázkou, zda se skutečně jedná o astma. Stav může nicméně do určité míry souviset s alergií, pro což by svědčila rýma, mírně zvýšená hodnota FeNO a nakonec i efekt Symbicortu. Chronická bronchitida by na Symbicort takto dobře nezareagovala.

Stálo by za zkoušku k Symbicortu přidat ještě antihistaminikum. Kontrola alergologem ve specializované ordinaci by jistě byla vhodná. Dr. Pohunek